SivisNyt logo

SivisNyt uudistui

Tutustu uuteen sivustoon >

Mappi A vai Ö? -koulutukseen mahtuu vielä mukaan

ma 24. syyskuuta 2018 15.02.00

Mappi A vai Ö? -verkkokurssilla osallistujat tutustuvat yhdistyksen arkistoinnin perusteisiin. Koulutuksessa annetaan välineitä erottaa säilytettävät dokumentit ei-säilytettävistä sekä tunnistamaan niille sopiva arkistointitapa. Verkkokurssilla käydään lisäksi läpi keskeinen, arkistointiin liittyvä lainsäädäntö. Kurssin käytyään osallistujat pystyvät rakentamaan yhdistyksen arkistosta mielekkään, käyttökelpoisen ja lain mukaisen kokonaisuuden: yhdistyksen muistin.

Koulutus on tarkoitettu kaikille yhdistyksensä arkistoinnista vastaaville ja muille, jotka tarvitsevat perustietoa aiheesta. Kurssilla on tilaa vielä muutamalle nopeimmalle, käy ilmoittautumassa pikimmiten täällä